We use cookies to provide the best site experience.
Ok, don't show again
Close
Ресурси
Хто такі ЛГБТ?
Декілька десятиліть тому, у 60-х роках в США, з'явився термін ЛГБТ, що почав означати скорочення від "лесбійки, геї, бісексуальні і трансгендерні люди". Перші три терміни говорять нам про сексуальну орієнтацію людини, четвертий - про її гендерну ідентичность.
Прийнято вважати, що термін виник під час Стоунволіских бунтів (червень 1969 р.), коли геї вперше в історії Америки дали відсіч поліцейським, що проводили планові облави в клубах. Емансипація спільноти триває донині. Вкрай важко цей процес проходить у державах з ослабленою економікою та правовою системою, з низьким рівнем освіти і політичним режимом, близьким до тоталітарного.

У таких країнах влада, щоб відвернути населення від економічних і соціальних проблем, культивує образ внутрішнього ворога, експлуатуючи вікові забобони людей, нав'язані ортодоксальними релігіями. Ідеальним "ворогом" для неосвічених людей є ЛГБТ, що означає маргіналізацію співтовариства і ескалацію насильства щодо його представників. Слово "гей" має два різних за змістом значення: gay - "веселий парубок" і абревіатура "good as you" - такий як ти (настільки хороший, як ти). Слово "лесбійка" походить від назви острова Лесбос, на якому в античні часи проживала поетеса Сапфо. З тих пір назва Лесбос - символ любові між жінками. Сучасна абревіатура ЛГБТ зазнала розширення. До неї додають КІА - квір, інтерсексуальність та асексуальність.


Сексуальність людини - це сукупність біологічних, психофізичних, душевних та емоційних реакцій, переживань і вчинків людини, пов'язаних із проявом і задоволенням статевого потягу, а сексуальна орієнтація– це стійкий емоційний, романтичний та / або сексуальний потяг до чоловіків, жінок або представників обох статей. Сексуальна орієнтація часто стає приводом для самоідентифікації людини за цією ознакою, а також може бути пов'язана з певним, соціально обумовленим типом поведінки, і за її ознакою люди можуть об'єднуватися у певні спільноти.
Гендерна ідентичність - внутрішнє відчуття приналежності до певної статі чи гендеру, який може збігатися чи не збігатися з бінарним поділом на чоловіків та жінок. Гендерна ідентичність та сексуальна орієнтація — це два різних поняття. Сексуальна орієнтація - це фізичний, романтичний, емоційний потяг людини до іншої людини. Натомість, гендерна ідентичність - це внутрішнє відчуття і визначення людини, яка може відчувати себе чоловіком, жінкою, трансгендерною людиною чи квіром.

Три види сексуальної орієнтації:

Гомосексуальність – це емоційний, романтичний (платонічний), еротичний (чуттєвий) або сексуальний потяг до осіб своєї статі.

Гетеросексуальність – це емоційний, романтичний (платонічний), еротичний (чуттєвий) або статевий потяг до осіб іншої статі.

Бісексуальність – це романтичний (чуттєвий), еротичний (платонічний) та/або статевий потяг до осіб двох статей або гендерів, не обов'язково рівною мірою і не обов'язково одночасно. Найчастіше, говорячи про бісексуальність, мають на увазі потяг до осіб чоловічої та жіночої статі.

Гомосексуальність та бісексуальність не вважаються психічними розладами чи хворобами. Сучасна медицина не класифікує гомосексуальність як психічний розлад, адже у 1990 році гомосексуальність як діагноз була вилучена з Міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду.

А тепер поговоримо про ЛГБТКІА у відповідному порядку:

Лесбійки — гомосексуальні жінки, тобто жінки які можуть мати сексуальні чи романтичні стосуни з іншими жінками. Термін походить від назви грецького острова Лесбос, де жила поетка Сафо, котра оспівала кохання між жінками
Геї — це гомосексуальні чоловіки, тобто чоловіки які можуть мати сексуальні чи романтичні стосунки з чоловіками. Слово "гей" має два різних за змістом значення: gay - "веселий парубок" і абревіатура "good as you" - такий як ти (настільки хороший, як ти)
Бісексуальні люди — це особи, котрі відчувають емоційний та сексуальний потяг і до чоловіків, і до жінок
Транссексуальні люди - особи, чия гендерна ідентичність відрізняється від їх біологічної статі і які, як правило, змінюють або хочуть змінити своє тіло за допомогою гормонотерапії, операцій або інших засобів, щоб наблизити вигляд та функції свого тіла до тих, які притаманні іншій статі.
Квір - термін, який вживають щодо людей, які не хочуть ідентифікувати себе з конкретною статтю чи сексуальністю. В останньому випадку ідентифікація квір-людини виходить за рамки бінарності «чоловік - жінка».
Інтерсексуальні люди - це особи, чию стать не можна однозначно визначити як чоловічу чи жіночу. Раніше таких людей називали гермафродитами, але на сьогодні цей термін вважається некоректним і дискримінаційним. Асексуальність - це люди у яких відсутній сексуального потягу та мотивації займатися сексом з іншими людьми. Асексуальні люди можуть мати романтичні, партнерські та родинні стосунки, які не передбачають сексуальних стосунків.

У науковому дискурсі поняття «квір» почало використовуватися з кінця 1980-х рр., коли американська дослідниця Тереза де Лауретіс уперше застосувала цей термін у своїй статті «Квір-теорія: лесбійська і гомосексуальна сексуальності: Вступ». Лауретіс вважала, що настав час переглянути існуючі моделі гендерної та сексуальної ідентичності, які базуються на статевих опозиціях «чоловічого» і «жіночого» і сексуальних опозиціях «гетеросексуального» і «гомосексуального» бажання.

Інколи цей термін використовується на позначення всіх людей, які мають сексуальну орієнтацію, відмінну від гетеросексуальної, невизначену з точки зору біологічної статі анатомію та фізіологію, транс- чи інтерґендерну ідентичність.

Слово походить з англійської і має кілька значень:
  1. дивний, ексцентричний, незвичайний;
  2. сумнівний; підозрілий;
  3. гомосексуальний.
Ця інформація може здатися Вам важкою, тому спробуємо пояснити - це простими словами:

Сучасний світ не поділяється на чорне та біле, це шкала від чорного до білого, місце на якій, людина отримує від народження і протягом життя може змінювати.

У вас є гендерна ідентичність - це те, як ви себе відчуваєте та ідентифікуєте самостійно - по шкалі від "я чоловік" до "я жінка". Окремо варто відзначити вираження гендеру - зовніші прояви вашої гендерної ідентичності, які є "традиційними" у соціумі, як повинен виглядати\поводити себе чоловік, та як повинна виглядати\поводити жінка. Гендрна ідентичність і вираженений гендер можуть не співпадати.

У вас, також, є сексуальна орієнтація - це про те кого ви любите, по шкалі від "я люблю чоловіків" до "я люблю жінок". Ви можете любити чоловік і жінок в рівній мірі - це бісексуальність, а можливо вас взагалі не цікавить стать вашого партнера - це пансексуальність.

Ви також маєте біологічну стать, яка є відомою при народженні, за первинними сексуальними ознаками, інколи люди народжуються з ознаками чоловічої та жіночої статі одночасно, їх називають інтерсексуали.

Чи став матеріал в нагоді?

Don't miss the latest news. Subscribe to our newsletter!
Phone: +38 (073) 25 96 700
E-mail: office@t-o.org.ua
You can ask questions and order by phone, mail, Telegram, Instagram or Facebook