We use cookies to provide the best site experience.
Ok, don't show again
Close
Ресурси
Злочини на ґрунті ненависті
Злочинами на ґрунті ненависті вважають ті злочини, причиною яких стала нетерпимість щодо певних груп у суспільстві
Злочини на ґрунті ненависті мають два складові елементи:

  1. Відповідна дія є злочином згідно з Кримінальним кодексом;
  2. Злочин був умотивований певним упередженням.
Мотивація упередженням» означає, що злочинець вибрав мішень злочину через її захищені ознаки. Такою мішенню може бути людина, група людей або майно, що асоціюються з групою осіб, котрі мають якусь спільну захищену ознаку. Захищеною ознакою вважається якась базова або основна ознака, спільна для групи осіб, - наприклад, «раса», релігія, етнічна приналежність, мова, сексуальна орієнтація чи ґендерна ідентичність.


Чому важливо звертати увагу на злочини на ґрунті ненависті та хейт-спічі проти ЛГБТ-людей?

Злочини на ґрунті ненависті та хейт-спічі спрямовані на знецінення людського життя та підрив гідності людини, яка належить до конкретної соціальної групи - мотивом можуть послужити колір шкіри, етнос, релігія/вірування, гендер, сексуальна орієнтація, гендерна ідентичність або статус інтерсекса.

У більш широкому сенсі, це посилає негативний меседж до ЛГБТІ-спільноти, тих хто її підтримує та решту суспільства. В ньому наголошується, що деякі соціальні групи не заслуговують на визнання, повагу, рівність в правах та намагається виправдати атаки на учасників та учасниць цих груп.


Чому не повідомляють про злочини на ґрунті ненависті проти ЛГБТ?

ЛГБТ-люди є одною із найвразливіших груп, історично відчувших на собі ворожість законодавчих інституцій. Жертва вважає що поліція не буде розслідувати такі злочини або не кваліфікуватиме їх як злочини на ґрунті ненависті. Крім того, повідомлення про злочини на ґрунті ненависті передбачає ризик виявлення сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності. Ці та інші фактори істотно впливають на повідомлення або неповідомлення про такі злочини.


Що роблять з цього приводу європейські інституції?

Організація з безпеки і співробітництва в Європі: інституції ОБСЄ та співпраця з іншими країнами розробила кількість забов'язань з боротьби усіх форм злочинів на ґрунті ненависті. Організація публікує щорічний звіт "Злочини на ґрунті ненависті: попередження та реагування", який освітлює всі повідомлені злочини в регіоні ОБСЄ. Робота над такими злочинами виконується Бюро з Демократичних Інституцій та Прав Людини (Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR)), інституція в ОБСЄ.

Рада Європи: В 2010 Комітет міністрів Ради Європи прийняв історичну рекомендацію з проведення заходів з боротьби із дискримінацією на основі сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Рекомендація включає в себе конкретні заходи з боротьби із ЛГБТ-фобними злочинами, забезпечити ефективність системи та процедури збору даних та захист жертв.

Національний рівень: регуляція закону варіюється від держави до держави. В деяких країнах-членкинях ЄС, гомофобія та трансфобія є обтяжуючою обставиною при винесенні вироку злочинів. Підбурювання також карається в кримінальних кодексах деяких юрисдикцій.

На сьогоднішній день Україні в ст.161 Кримінального Кодексу України "Порушення рівноправності громадян" сексуальна орієнтація та ґендерна ідентичність не згадані серед інших ознак. Стаття 67 Кримінального Кодексу України "Обставини, які обтяжують покарання", також, не включає цих ознак.
Чи став матеріал в нагоді?

Don't miss the latest news. Subscribe to our newsletter!
Phone: +38 (073) 25 96 700
E-mail: office@t-o.org.ua
You can ask questions and order by phone, mail, Telegram, Instagram or Facebook