Ресурси
Одностатеві партнерства
Одностатеве партнерство, більш коректно називати цивільне партнерство – це визнаний державою соціальний інститут, в якому юридично визнані відносини між двома людьми, які можуть бути однієї або різної статі та не бажають або не мають можливості за законом зареєструвати шлюб.
Конкретна термінологія для позначення таких союзів розрізняється в різних державах. Неоднакові також і юридичні наслідки їх укладення.

Не варто плутати офіційно зареєстровані цивільні партнерства з незареєстрованими фактичними шлюбними відносинами. Крім того, дуже часто цивільне партнерство протиставляють шлюбу. Однак, відмінністю інституту цивільного партнерства від інституту шлюбу, є те що перший не може бути зареєстрований в церкві, а тільки в цивільному закладі (мерія, нотаріат). Таким чином, почуття віруючих людей ніяким чином не зачіпаються.

Які цивільні права надає інститут цивільного партнерства?

 • Можливість для одностатевих та різностатевих пар зареєструвати відносини зі своєю коханою людиною.
 • Права на спільну сумісну власність (нерухоме та рухоме майно)
 • Можливість спадкування та залишати у спадок спільно придбане майно
 • Право на аліменти та пільги
 • Право не свідчити проти свого партнера в суді
 • Право на оформлення постійного місця проживання для партнера з іншим громадянством
 • Можливість відвідувати свого партнера в медичних закликах, дізнаватися про медичний стан, доглядати та розпоряджатися тілом в разі смерті
 • Мати права на спільне батьківство та виховання дітей
 • Та ще багато інших прав та обов'язків
В яких країнах вже є цивільні партнерства?

Перший закон про можливість укладення цивільних союзів був прийнятий в 1989 році в Данії, пізніше одностатеві союзи під тими або іншими назвами були легалізовані в багатьох інших прогресивних країнах. Метою такого рішення було забезпечення юридичного визнання одностатевих пар і надання їм прав і обов'язків аналогічних шлюбові.

На сьогодні абсолютно у всіх штатах Америки законні одностатеві шлюби, крім того в таких штатах як Гаваї, Вермонт, Каліфорнія, Мен, Нью-Джерсі, Округ Колумбія, Вашингтон, Колорадо, Невада, Вісконсін та інші – визнаються різні форми цивільних партнерств.

Якщо говорити про Європу та Скандинавію, то цивільне партнерства визнане в 29 країнах, зокрема Данії, Норвегії, Швеції, Германії, Австрії, Угорщині, Хорватії та інших країнах, а також інститутом цивільного партнерства можуть скористатися не тільки одностатеві, але й різностатеві пари в Ісландії, Нідерландах, Франції, Бельгії, Люксембурзі, Андорі, Гібралтарі, Греції, Мальті, Естонії та на Кіпрі.

Одностатеві союзи доступні для одностатевих та різностатевих пар також в Австралії, Аргентині, Бразилії, Канаді, Новій Зеландії, ПАР, Мексиці, Колумбії, Уругваї, Еквадорі та Чілі.

Чому різностатевим парам також потрібне партнерство?

 • Дуже часто гетеросексуальні пари не хочу одружуватися, але хочу зробити своє життя юридично захищеним. Вони хочуть більшої фінансової безпеки, ніж та, що надається в цивільному шлюбі.
 • Крім того, з'являється все більше прогресивних молодих пар, які хочуть уникнути гендерних ролей та стереотипів, які пов'язані з інститутом шлюбу, оскільки історично шлюб розумівся «союзом між чоловіком та жінкою».
 • Правової безпеки цивільного партнерства без історичного та культурного багажу шлюбу.
На якому етапі зараз українське законодавство?

Україна зобов'язалася дотримуватися Угоди про асоціацію з ЄС, яка зокрема, визначає, що внутрішня політика нашої держави формується через повагу до прав людини та основоположних свобод.

В рамках зобов'язань України перед ЄС готується до оновлення і українське чинне законодавство. Зокрема, в 2017 році в Україні можуть бути легалізований інститут цивільного партнерства. Легалізація передбачена Національною ією у сфері прав людини на період до 2020 року.

Так у розділі 105 Стратегії зазначено, що забезпечення комплексності та узгодженості законодавства у сфері запобігання та протидії дискримінації, упровадження відповідних та своєчасних позитивних дій на національному та місцевому рівні у сфері запобігання та протидії дискримінації, забезпечення ефективного та своєчасного реагування держави на нові виклики.

Підпункт 6 передбачає розроблення та подання на розгляд Кабінету Міністрів України законопроекту про легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар з урахуванням майнових і немайнових прав, зокрема володіння та наслідування майна, утримання одного партнера іншим в разі непрацездатності, конституційного права не свідчення проти свого партнера. Законопроект повинен бути переданим у II кварталі 2017 року на розгляд до Кабінету Міністрів України.


Don't miss the latest news. Subscribe to our newsletter!
We use cookies to provide the best site experience.
Ok, don't show again
Close
Чи став матеріал в нагоді?
Phone: +38 (073) 25 96 700
E-mail: office@t-o.org.ua
You can ask questions and order by phone, mail, Telegram, Instagram or Facebook