Бісексуальність


Бісексуальні люди - це особи, які відчувають емоційний та сексуальний потяг і до чоловіків, і до жінок. Бісексуальна людина не обов'язково повинна мати одночасно і гетеро-, і гомосексуальні контакти. Вона може деякий час жити з людиною іншої статі, а потім вступити в одностатевий зв'язок, і навпаки. Вона може взагалі не мати сексуальних контактів: сексуальність – це не те ж саме, що статеві зв'язки.

Варто зазначити, що згідно з результатами досліджень відомого американського сексолога Альфреда Кінсі, сексуальна орієнтація у багатьох людей не є суто гетеро- або гомосексуальною, а знаходиться десь у проміжку між крайнощами, зазвичай все-таки з вираженою перевагою сексуального потягу до тієї чи іншої статі.

Біфобія - це відраза до бісексуальності та бісексуальних людей. Біфобію можуть виявляти як гетеросексуальні, так і гомосексуальні люди. У гетеросексуалів біфобія найчастіше є виявом гомофобії загалом — відрази та несприйняття будь-яких одностатевих контактів; у гомосексуалів біфобія найчастіше є наслідком переконання, що існують тільки дві орієнтації — гомосексуальна та гетеросексуальна, а бісексуал(к)и, на їхню думку, це просто особи, які не можуть визначитися з орієнтацією. У середовищі геїв та лесбійок також побутує стереотип, що бісексуальні люди легковажні та схильні до невірності.

Журналістка та громадянська активістка Ксенія Чубик вважає, що біфобія викликана двома аспектами - нав’язуванною моногамністю та ґетеронормовістю суспільства.

Особисто я вбачаю корені біфобії у двох аспектах нашого життя. Перше — це примусова ґетеронормативність. З дитинства ми чуємо, що відносини можливі лише у форматі "чоловік+жінка". Неодмінна моногамність є другим аспектом, який тягне за собою стигматизацію бісексуалів та бісексуалок. При цьому стигматизуватися бісексуальні люди можуть як "ненадійні партнери" особами протилежної статі або як "ті, що просто не можуть визнати свою гомосексуальність" особами своєї статі. Для подолання біфобії необхідно зробити життя бісексуальних людей більш видимим у ЗМІ. Тут важливі не лише камінг-аути звичайних людей, історії життя бісексуальних зірок, а й просвітницькі статті. Метою таких статей має бути демонстрація ідеї рівності бісексуальних людей з іншими громадянами України в правах,(зараз особливо актуальне питання трудових прав) та в будь-якій сфері соціального життя.

 

Також, як пояснює Чубик, існує чотири види упередження щодо бісексуальності:

 

Упередження в аспекті орієнтації:

 • бісексуальності не існує;
 • бісексуальні люди не визначилися з орієнтацією;
 • побажання знайти “правильну” орієнтацію.

Упередження в аспекті сексу:

 • бісексуальні люди вірні лише партнерами протилежної статі;
 • бісексуальні люди обов’язково свінгери;
 • бісексуальні люди завжди готові обговорювати свою сексуальну активність;
 • бісексуальні люди “забирають” у гетеросексуальних їхніх партнерів та партнерок.

Упередження в правовому аспекті:

 • бісексуальні люди хочуть для себе ексклюзивних прав;
 • біфобія менш значима, ніж гомофобія чи трансфобія;
 • бісексуальні люди хочуть привілеїв, тому приховують власну орієнтацію.

Упередження в соціальному аспекті:

 • людина у шлюбі втрачає свою бісексуальність;
 • стигматизація бісексуальних людей, як не надійних партнерів;
 • орієнтація заважає виконувати професійні обов’язки.