Система Friendly Doctor


Дружній лікар - це інноваційна платформа пошуку дружнього та толерантного медичного сервісу для ЛГБТ-громадян. Через платформу ДЛ представники ЛГБТ-спільноти мають доступ до ряду безкоштовних сервісів, зокрема безкоштовного тестування на ВІЛ, консультацій дерматовенеролога, психолога, уролога, сексопатолога.

Також, інтелектуальна система ДЛ супроводжує ВІЛ-позитивних клієнтів під час лікування та прийому АРВ-терапії.

Проект Дружній лікар був заснований Всеукраїнською благодійною організацією “ТОЧКА ОПОРИ”, як відповідь на прояви гомофобії та стигми до ЛГБТ з боку медичного персоналу державних медичних закладів.

Історія проекту

Проект був заснований українським ЛГБТ активістом Глобою Богданом Сергійовичем в рамках діяльності Всеукраїнської благодійної організації “ТОЧКА ОПОРИ”, як мережа кабінетів дружніх до ЛГБТ лікарів.

Ідея проекту полягає в створенні спеціальної платформи за допомогою якої спільнота може знаходити дружніх лікарів та отримувати спеціалізовані медичні консультації для ЛГБТ та одностатевих партнерів.

Перший кабінет Дружній лікар був відкритий у 2014 році в місті Києві в рамках проекту Jump Up! у співпраці ВБО «ТОЧКА ОПОРИ», СНІД-Фонду Елтона Джона (Elton John AIDS Foundation) і французької благодійної організації Сидаксьон (Sidaction). 

В 2014 - 2015 роках кабінети мережі ДРУЖНІЙ ЛІКАР відкрились в Дніпропетровську, Львові, Одесі, Полтаві, Харкові, Херсоні та Чернігові, охопивши дев’ять регіонів України.

Послуги Дружнього лікаря

Перелік послуг, які можуть отримати представники ЛГБТ-спільнота в кабінетах ДЛ, суттєво відрізняється в залежності від регіону. Базовою послугою мережі ДЛ є безкоштовне тестування гомосексуальних та бісексуальних чоловіків швидкими тестами на ВІЛ та хвороби, що передаються статевим шляхом.

Додатково в мережі Дружній лікар можна отримати інші медико-соціальні послуги, а саме:

 • Консультацію уролога;
 • Консультацію дерматовенеролога;

 • Консультацію сексопатолога;
 • Консультацію сімейного лікаря;

 

12370918_1652556698317070_7570985401017339310_o

12291759_1647414422164631_2113884432708133698_o

 

Для ВІЛ-позитивних гомосексуальних та бісексуальних чоловіків ДЛ надає такі додаткові послуги:

 • Консультації та соціальний супровід з встановленням на облік в СНІД-центрі;
 • Психологічну адаптацію з прийняття ВІЛ-статусу;

 • Навчання з прийому АРВ-терапії та супроводження клієнтів;
 • Надання матеріальної допомоги для оплати придбання ліків (лікування опортуністичних захворювань) особам з вкрай важким фінансовим становищем.

  

FD_map

В 2016 році система ДРУЖНІЙ ЛІКАР вже налічувала 9 відкритих кабінетів, в яких можна було прийти безкоштовне тестування на ВІЛ, зокрема в таких містах як Київ, Полтава, Чернігів, Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Херсон, Вінниця, Львів.

  

 

 

 

 

 

Принципи роботи

Система Дружній лікар базується на чотирьох основних принципах роботи, які складають основу філософії проекту і мережі дружніх лікарів. Цими принципами є:

Безпека

 • Безпека: Здійснюючи запис до лікаря, Ви не повинні ідентифікувати себе та залишати Ваше справжнє ім’я та прізвище. Більшість послуг Ви можете отримати абсолютно анонімно, не розголошуючи свої персональні дані. Ваш email та номер телефону є конфіденційною інформацією, і жодна людина, крім лікаря, не має доступу до цих даних. Згодом ці дані знищуються.
Місце
 • Місце: ДРУЖНІЙ  ЛІКАР – це не просто лікар, це нова філософія в наданні спеціалізованих медичних послуг. Кабінети для консультування знаходяться поза межами лікарень та громадських організацій, аби Ви могли почувати себе безпечно і комфортно, а завдяки використанню порталу www.friendlydoctor.org та бронюванню часу для отримання послуги ми зводимо до мінімуму можливість будь-яких небажаних зустрічей.

Фахівці
 • Фахівці: Кожен лікар, якого Ви зустрінете, пройшов спеціальне навчання з надання медичних послуг та консультацій для гомосексуальних людей. Лікар гарантовано не має стигми до людей з гомосексуальною або бісексуальною орієнтацією. Спілкуючись з лікарем, Ви можете бути максимально відкритими та чесними, не боючись стикнутися з насмішкою, образами або іншими формами  дискримінації. Окрім цього, кожен з лікарів є  професіоналом своєї справи.
дружні
 • Дружні до партнерства: Якщо Ви хочете отримати медичну консультацію разом з Вашим партнером, ДРУЖНІЙ  ЛІКАР – ідеальне місце, де це можна зробити. Усі лікарі пройшли спеціальне навчання з надання медичних послуг гомосексуальним парам. Ви можете бути впевнені, що лікар надасть професійну консультацію та допоможе вирішити медичну проблему Вам та Вашому партнеру. Отримуючи послугу разом з Вашим партнером, Ви переходите на якісно новий етап відносин – повної довіри та гармонії.

 

Інтелектуальна платформа Дружній лікар

Система ДЛ складається з двох частин: порталу www.friendlydoctor.org та людей, які роблять цю систему «живою». Окрім самої мережі дружніх лікарів та фахівців портал www.friendlydoctor.org є автономною інтелектуальною системою, де зареєструвавши електронний особистий кабінет можна отримати ряд додаткових послуг, зокрема:

 • Історія отримання послуг в системі ДРУЖНІЙ ЛІКАР (дата, час, лікар, кабінет, вид послуги та результат);
 • Результат тестування;
 • Можливість надіслати результат тесту своєму партнеру або на вказаний email.
 • Рекомендації лікаря;
 • Схема лікування від лікаря;
 • Можливість почати онлайн-спілкування з Вашим лікарем до та після отримання послуги (наприклад поставити уточнююче запитання);
 • Налаштування автоматичного нагадування про прийом ліків (система буде надсилати нагадування щодо необхідності прийняти певний препарат);
 • Можливість обговорити з лікарем схему лікування (наприклад замінити препарат);
 • Можливість надіслати результати аналізів з лабораторії лікарю;
 • Записатись на повторний прийом до лікаря (за скороченою процедурою).

Планується запустити такі додаткові послуги (до кінця 2016 року):

 • Неперсоналізоване інформування сексуальних партнерів ВІЛ-інфікованої людини про ймовірний ризик інфікування;
 • Відслідковування динаміки результатів аналізів клієнта та надання рекомендацій.

Система ДЛ налаштована таким чином, що ВІЛ-позитивним клієнтам надається значно ширший перелік послуг. Зокрема після того, як лікар поставить в системі позначку позитивного ВІЛ-статусу в результатах тесту, в профілі клієнта з’являються додаткові розділи та сервіси. Зокрема ВІЛ-позитивні клієнти мають змогу:

 • Переглянути список організацій в Україні та своєму регіоні, які надають послуги для ВІЛ-позитивних людей (перелік містить наші уточнення щодо сервісів саме для ЧСЧ, чи  загалом для ВІЛ-позитивних людей);
 • Шукати відповідні групи взаємодопомоги, менторів, психологічні групи підтримки та інші види психологічно-соціальної допомоги;
 • Надіслати заявку про матеріальну допомогу. Досить часто клієнти не мають змоги оплатити певні аналізи чи купити необхідні ліки. Через власний профіль клієнт має можливість надіслати запит про необхідну допомогу в електронному вигляді та протягом 14 днів отримати відповідь про результати розгляду заявки;
 • Отримати онлайн-курс навчання. Ми розробили спеціальний відеокурс навчання для ВІЛ-позитивних ЧСЧ, кожен клієнт має можливість його пройти, а рівень своїх знань перевірити за допомогою онлайн-тесту;
 • Ознайомитися з великою бібліотекою ресурсів та матеріалів для ВІЛ-позитивних ЧСЧ, як жити з ВІЛ.

 

Охоплення

За опублікованими даними ВБО «ТОЧКА ОПОРИ» послугами Дружнього лікаря в 2014 році скористалось 5000 осіб, в 2015 – 10000 осіб, за першу половину 2016 – 13210 осіб. 

Більше про систему ФЛ:

active-i-30

На  Wikipedia

active-i-19

На Facebook

active-i-14

На Youtube